Bishop Mar Awa Royel

Education

  • E.O.D. (Doctorate of Oriental Ecclesiastical Sciences), Pontifical Oriental Institute, Rome 2007 Concentration: Eastern Liturgies.
  • Dissertation: “The Lenten Liturgy of the Hours in the Assyrian Church of the East: A Historico‐Liturgical Study,” defended in June 2007, graduating with honors magna cum laude.
  • T.L. (Licentiate of Sacred Theology), Pontifical Oriental Institute, Rome 2001 Concentration: (Eastern) Liturgy.
  • Master’s Thesis: “The Commentary of Mar Abraham bar Lipheh (VIIIth century) on the Liturgy and Hours: Syriac Text, English Translation and Liturgical Study.”
  • T.B. (Baccalaureate of Sacred Theology), University of St. Mary of the Lake, Mundelein 1999; Concentration: Systematic Theology.
  • A., Loyola University of Chicago 1997 Major: Theology; Minor: Philosophy.

 

Ecclesiastical Appointments:

  • Secretary of the Holy Synod of the Assyrian Church of the East, December 2008 to present.
  • President of CIRED (Commission on Inter‐Church Relations and Educational Development), December 2008 to present.
  • Consultant in Syriac and East Syrian Liturgy to the Christian Library from Turfan Research Project (Sponsored by the AHRC and SOAS of the University of London), December 2011 to present.
  • Membership of the Joint Commission for Theological Dialogue between the Roman Catholic Church and the Assyrian Church of the East, October 2014.
  • Co‐chair of the Commission for Bi‐Lateral Dialogue Between the Russian Orthodox Church and the Assyrian Church of the East, July 2015.

 

Ecclesiastical Ordinations/Assignments:

  • Ordained deacon on January 19, 1992 by His Holiness Mar Dinkha IV, Catholicos‐Patriarch of the Assyrian Church of the East, Chicago (USA).
  • 1992‐1999 Appointed to the “Literary Committee” of the Assyrian Church of the East, Chicago (USA).
  • Ordained priest on May 23, 1999 by His Holiness Mar Dinkha IV, Catholicos‐Patriarch of the Assyrian Church of the East, Chicago (USA).
  • Associate Pastor and Parish School Chaplain at St. Mary’s Parish, Los Angeles, California (July 2005 to May 2006).
  • Assigned Parish Priest to Mar Yosip Parish, San Jose, California, May 2006.
  • Ordained Cor‐bishop on July 15, 2007 by His Holiness Mar Dinkha IV, Catholicos‐Patriarch, Chicago (USA).
  • Elected Bishop by the Holy Synod for the newly erected ‘Diocese of California’ on October 30, 2008, Dohuk, Iraq.
  • Ordained Archdeacon on November 23, 2008 by His Holiness Mar Dinkha IV, Catholicos‐ Patriarch, San Jose, California.
  • Consecrated Bishop for the Diocese of California on November 30, 2008 by His Holiness Mar Dinkha IV, Catholicos‐Patriarch, Modesto, California.
Last modified: April 29, 2020

Comments are closed.

Close